Maj to nie tylko czas rozkwitającej przyrody, długich dni i pierwszych naprawdę ciepłych wieczorów. To także miesiąc wyjątkowych wydarzeń kulturalnych. W jego połowie, zazwyczaj w okolicach 18 maja, obchodzimy Europejski Dzień Muzeów. To właśnie wtedy odbywa się także Noc Muzeów. Wydarzenie, które każdego roku przyciąga tłumy spragnione sztuki, historii i niecodziennych wrażeń.

Ale czy muzea są dostępne dla wszystkich?

Coraz częściej odpowiedź brzmi: tak. Wiele instytucji kulturalnych podejmuje konkretne działania, aby być otwartymi i dostępnymi również dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu zwiedzanie staje się nie tylko możliwe, ale też komfortowe i wartościowe.

Wśród udogodnień, które pojawiają się w muzeach, warto wymienić m.in.:

plany tyflograficzne, dotykowe mapy przestrzeni dla osób niewidomych,  audiodeskrypcję, która pozwala osobom z dysfunkcją wzroku „zobaczyć” eksponaty za pomocą słowa,

audioprzewodniki,

pętle indukcyjne dla osób z aparatami słuchowymi,

napisy i tłumaczenia na język migowy przy materiałach wideo,

a także podjazdy, windy i przystosowane toalety dla osób z ograniczoną mobilnością.

Dostępność to jednak nie tylko kwestia infrastruktury. To także otwartość zespołów muzealnych, chęć edukacji i tworzenia programów dostosowanych do różnorodnych potrzeb. Coraz częściej pojawiają się specjalne oprowadzania dedykowane osobom z niepełnosprawnościami, warsztaty integracyjne czy wystawy dotykowe.

Kultura powinna być dla wszystkich, niezależnie od ograniczeń. A maj z  swoją atmosferą i świętem muzeów, to doskonała okazja, by o tym przypomnieć i spojrzeć na instytucje kultury oczami osób, które jeszcze niedawno miały do nich utrudniony dostęp.

Jeśli więc planujesz udział w Nocy Muzeów, sprawdź, jakie udogodnienia oferują wybrane instytucje. A może to właśnie dzięki Tobie ktoś zdecyduje się odwiedzić muzeum po raz pierwszy…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button scroll to top